پرده شید (Roller shade) یکی از بهترین تجهیزات دکوراتیو برای پوشاندن پنجره‌ها و درها ست که اگرچه در سال‌های اخیر انواع شکیل‌تر آن کاربرد بیشتری پیدا کرده‌ اما قدمت استفاده از آن به قرن هفدهم میلادی بازمی‌گردد. در این نوشته قصد داریم تا در مورد پرده شید دکوراتیو، مزایای استفاده از پرده شید، انواع پرده شید و تاریخچه‌ی این نوع پرده بپردازیم و همچنین در مورد خدمات دکوپیک در فروش پرده شید توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که قصد خرید پرده شید را دارید تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

پرده شید چیست؟

کارکرد اصلی پرده شید برقی دکوراتیو که به نام سولار شید نیز شناخته می‌شود، ایجاد سایه در فضا و جلوگیری از ورود کامل نور خورشید به آن است. این نوع پرده از یک صفحه‌ی نسبتاً نازک تشکیل شده که تمامی قاب پنجره را در بر می‌گیرد و با استفاده یک بند قابل جمع شدن دور محوری ست که در بالای پرده شید قرار دارد. البته در برخی از انواع شید جمع شدن پرده و حتی ظاهر آن به‌صورت‌های دیگری ست. در ادامه و در قسمت معرفی انواع پرده شید بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد. میزان نوری که از پرده شید عبور می‌کند بستگی به ضخامت پارچه‌ی استفاده شده در آن دارد و مسلماً هرقدر پارچه نازک‌تر بوده یا فاصله‌ی بین تار و پود آن بیشتر باشد، نور بیشتری از پرده عبور خواهد کرد و به‌تبع سایه‌ی ایجاد شده تیرگی کمتری خواهد داشت. گاه برای نشان‌دادن میزان نوری که می‌تواند از پرده شید عبور کرده و وارد اتاق شود از ارقامی که به‌طور نسبی، یعنی نسبت به هم، تعیین شده‌اند استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال پرده شید 0% پرده شیدی ست که هیچ نوری از آن عبور نمی‌کند و درنتیجه تاریکی مطلق را در اتاق ایجاد می‌کند. این نوع پرده شید برای تأمین تاریکی مورد نیاز در اتاق‌هایی مانند اتاق‌های ظهور عکس، تماشای فیلم و اسلاید، استراحت و خواب گزینه‌ی مناسبی ست. درنظر داشتن این فاکتور، چه هنگام خرید پرده شید درصد میزان عبور نور از پرده به شما اعلام شود و چه نشود، و انتخاب پرده شید مناسب برای فضای مورد نظر از این بُعد، بسیار ضروری ست چرا که میزان نوری که از پرده شید قابل عبور است تقریباً ثابت است و نمی‌توان آن را مانند پرده‌های کرکره تنظیم کرده و تغییر داد.

انواع دکوراسیون خانه های کوچک برای بزرگ‌تر و زیباتر جلوه‌دادنمزایای استفاده از پرده شید

پرده شید گذشته از امکان ایجاد سایه در اتاق و ممانعت از جلوگیری ورود کامل نور خورشید به آن، که خود می‌تواند برای هر فرد به فراخور شرایط مزیت‌های مختلفی داشته باشد دارای مزیت‌های بسیار دیگری نیز هست. امکان مشاهده‌ی فضای بیرون ضمن پوشاندن پنجره با استفاده از پرده شید می‌توان مانع دیده شدن فضای داخل اتاق شد. اگرچه دیگر انواع پرده نیز این مزیت را دارا هستند اما برتری پرده شید از این بُعد نسبت به دیگر انواع پرده در این است که این پرده کاملاً پنجره را نمی‌پوشاند و امکان مشاهده‌ی فضای بیرون از اتاق را به افراد داخل آن می‌دهد. گفتنی ست که درصورت انتخاب نادرست پرده شید این مزیت می‌تواند به ایرادی بزرگ تبدیل شود. همان‌طور که گفتیم هنگام انتخاب پرده شید لازم است تا با توجه به فضایی که قرار است پرده در آن نصب شود، پرده‌ای با میزان عبور نور مناسب را انتخاب کرد. به‌عنوان مثال چنان‌چه با هدف تاریک نشدن فضا از پرده شید با درصد بالا، یا با ضخامت کم و میزان عبور نور زیاد، برای اتاق خواب استفاده شود، به احتمال بسیار استفاده از پرده‌ی دیگری برای پوشاندن پنجره هنگام شب، البته درصورت روشن بودن چراغ، ضرورت پیدا خواهد کرد.     پرده یکی از اجزای بسیار مؤثر در طراحی دکوراسیون داخلی و خلق فضاهای مختلف در اماکن گوناگون است. از دیرباز از پرده استفاده می‌شده و هنوز هم پس از قرن‌ها استفاده از پرده، می‌توان آن را یکی از ضروری‌ترین اجزای هر خانه دانست. یکی از انواع قدیمی پرده، پرده عمودی است که سال‌ها پیش در منازل، شرکت‌ها، رستوران‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گرفت و تشکیل شده از چند نوار کنار هم بود که می‌شد با استفاده از بندهایی زاویه‌ی آن‌ها را تغییر داد یا به‌کلی پرده را به سمت راست یا چپ کشید. در سال‌های اخیر پرده عمودی با طرح و سیستمی کاراتر دوباره جایگاه خود را در منازل، دفاتر، رستوران‌ها و … پیدا کرده است و دیگر این نوع پرده نه یک پرده‌ی‌ قدیمی که یک پرده‌ی مدرن و شیک به‌شمار می‌آید. در حال حاضر پرده عمودی با نام پرده لوردراپه شناخته می‌شود.

مزایای پرده لوردراپه

پرده لووردراپه دکوراتیو مناسب برای تقریباً تمامی انواع در و پنجره به‌ویژه در و پنجره‌های وسیع است. این نوع پرده به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید کنترل کامل میزان نور آفتاب در اتاق را با تغییر زاویه‌ی نوارها در اختیار داشته باشید. افزون بر این امکان مشاهده‌ی کامل منظره‌ی پشت در و یا پنجره با جمع کردن کامل پرده به سمت راست یا چپ میسر می‌شود. امکان ساخت این نوع پرده با استفاده از مواد اولیه‌ی گوناگون در طرح‌های مختلف، امکان تمیز کردن آسان و قیمت مناسب آن از دیگر مزایای استفاده از پرده لوردراپه هستند. گذشته از تمامی این موارد، برخی از انواع پرده لوردراپه دارای قابلیت افزودن موتوری برای کنترل پرده با استفاده از ریموت کنترل هستند که در شرایط مختلفی مانند در دسترس نبودن پنجره یا قراردادن ریموت در اختیار سالمندان و افراد کم‌توان بسیار کارآمد است.  

دکوراسیون روستیکپرده حریر دکوپیک مناسب برای ست کردن با پرده مخمل و ایجاد روشنایی بیشتر در منزل

پارچه حریر دارای انواع مختلف با کاربردهای متفاوت است که در پرده‌ها از نوع حریر پرده‌ای بهره می برند. پرده حریر دکوراتیو را می توان هم در پذیرایی، اتاق نشیمن و غذاخوری و هم در اتاق‌خواب‌ها استفاده نمود. استفاده‌ی آن بستگی به دید پنجره‌ها و همچنین میزان نور محیط دارد. معمولاً در اتاق‌هایی که افراد علاقه‌مند هستند نور بیشتری داشته و فضا روشن و بزرگ‌تر دیده شود از پرده حریر استفاده می شود؛ اما در مکان‌هایی که نیاز به حریم خصوصی داشته یا دارای دید از خارج از منزل است، معمولاً پرده‌های حریر را با استفاده از پارچه‌های آستری در زیر آن جهت دیده نشدن محیط داخل منزل بکار می گیرند. در فصل‌های گرم سال مناسب‌ترین گزینه برای پنجره‌ها پرده حریر است زیرا محیط را بیش‌ازحد گرم نکرده و نور را از خود عبور می دهند. پارچه‌های حریر دکوپیک بسیار زیبا و رؤیایی بوده و حس لطافت و ظرافت را به بیننده القا می کنند و ضد حساسیت نیز هستند. این پارچه‌ها را می توان در رنگ‌بندی‌های مختلف با طرح‌های خاص و منحصربه‌فرد ایرانی و اسلامی علاوه بر پرده در سایر وسایل منزل ازجمله کوسن‌ها، رانرها، آباژورها و پاف ها استفاده نمود و ترکیب بسیار زیبایی در معماری داخلی خانه خلق کرد. امروزه ست کردن وسایل خانه با پرده حریر دکوراتیو بارنگ‌های مختلف در کوسن‌ها و رانرها بسیار مد بوده و چیدمانی بسیار شیک و مدرن را همراه با آخرین‌مدل‌های ایرانی، اسلامی و بین‌المللی پارچه برای شما به ارمغان می آورد.   شرکت دکوپیک در تولید و ارائه این پرده حریر دکوراتیو با طرح اختصاصی زیبا بسیار نوآور و پیشرو بوده و ازجمله شرکت‌های مبتکر و پیشتاز در ارائه پرده حریر دکوراتیو با کیفیت و دوام رنگ بالا است . شما می توانید زیباترین رنگ‌های پارچه حریر را در دکوپیک انتخاب کرده و در کم‌ترین زمان دکوراسیون منزل خود را تغییر داده و آن را مطابق با مد روز نمایید. استفاده از پرده دکوراتیو با طرح اختصاصی دکو پیک در چیدمان نقاط مختلف آپارتمان به‌صورت ست تصویری رؤیایی و رمانتیک را به فضای خانه شما هدیه می دهد.همچنین این شرکت برای منازل در شهر تهران خدمات نصب را نیز ارائه می دهد.  

پارچه مخمل طرحدار دکوپیک جلوه ای شیک در دکوراسیون مدرن

جنس پارچه مخمل به صورت کرکی است و از موادی مثل ابریشم، کتان یا پشم تهیه می شود. در سالیان گذشته قبل از به وجود آمدن تکنولوژی‌های پیشرفته در تولید پارچه، تهیه مخمل بسیار سخت و زمان بر بود. به همین دلیل این پارچه گران قیمت بوده و بیشتر در خانه‌های لوکس و اشرافی و همچنین پرده‌های سالن‌های لوکس تئاتر استفاده می گردید؛ اما امروزه تهیه پارچه مخمل به ویژه مخمل‌های زیبای طرحدار با طرح‌های خاص و منحصر به فرد ایرانی و اسلامی با بهره گیری از تکنولوژی‌های نوین بسیار هزینه و زمان کمتری می برد. پارچه‌های مخمل دکوپیک بسیار نرم و لطیف به صورت مات و ضخیم بوده و حس راحتی و آرامش را به بیننده القا می کند. مخمل دارای پوشانندگی زیادی در برابر نور است و این پارچه را می توان در رنگ‌بندی‌های مختلف و به صورت مخمل طرحدار با طرح‌های ایرانی، اسلامی و بین‌المللی علاوه بر پرده در سایر وسایل منزل از جمله مبلمان، کوسن‌ها، رانرها، آباژورها و پاف ها استفاده نمود و ترکیب بسیار زیبایی در معماری داخلی خانه خلق کرد. امروزه استفاده از رنگ‌های خنثی در مبلمان و هماهنگی و ست کردن آن‌ها با پارچه‌های طرحدار با به‌کارگیری طرح‌هایی سنتی، اصیل و زیبای ایرانی و اسلامی در پرده، کوسن و رانرها بسیار مد بوده و برخلاف پارچه‌های ساده که خسته کننده و قدیمی هستند، چیدمانی بسیار شیک و مدرن را همراه با آخرین مدل‌های پارچه برای شما به ارمغان می آورد.
شرکت دکوپیک در تولید و ارائه این پارچه‌های مخمل طرحدار زیبا بسیار نوآور و پیشرو بوده و شما می توانید متنوع‌ترین طرح‌های هنری، ایرانی، اسلامی و همچنین طرح‌های بین‌المللی پارچه مخمل را در دکوپیک انتخاب کرده و در کم‌ترین زمان با استفاده از زیباترین طرح‌های مخمل، دکوراسیون منزل خود را متحول، زیبا و مطابق با مد روز نمایید. در سالیان اخیر دکوراتورهای داخلی معروف بیشتر از پارچه‌های مخمل طرحدار به خصوص طرح‌های سنتی ایرانی و اسلامی در دکوراسیون منازل استفاده می کنند و پارچه‌های ساده و تک رنگ حضور کمرنگی در طراحی‌های معماران داخلی معروف داشته و دکور خانه را خسته کننده و قدیمی و به دور از مد روز نشان می دهد. شرکت دکوپیک ازجمله شرکت‌های مبتکر و پیشتاز در ارائه پارچه‌های مخمل طرحدار متنوع با کیفیت و دوام رنگ بالا است. شما می توانید متنوع‌ترین رنگ بندی‌ها و طرح‌ها را از دکوپیک تهیه کنید. همچنین این شرکت برای منازل در شهر تهران خدمات نصب را نیز ارائه می دهد.

انواع دکوراسیون خانه های کوچک برای بزرگ‌تر و زیباتر جلوه‌دادنپرده مخمل بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق پذیرایی

همان‌طور که در ابتدا به آن پرداختیم پرده‌مخمل از جمله مواردی در دکوراسیون است که همواره مورد استفاده طراحان داخلی قرار گرفته است و می توان با انتخاب طرح و رنگ مناسب آن، خانه را مطابق با مد روز تزیین کرد. پارچه های مخمل طرحدار با طرح‌های ایرانی و بین‌المللی طرفداران زیادی را در بین افراد و معماران داخلی در سراسر جهان برای دکوراسیون اتاق پذیرایی دارد؛ زیرا این پارچه علاوه بر آنکه دارای رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی است، دوام بالاتری نسبت به سایر پارچه‌ها داشته و دیرتر خراب یا پاره می شود.

ترکیب و ست کردن پرده مخمل با سایر وسایل

امروزه طراحان برجسته و معروف دکوراسیون داخلی در بسیاری از کارهای خود از پرده مخمل با طرح سنتی استفاده می کنند. به خصوص برای خانه‌هایی که در مناطق سردسیر واقع هستند و همچنین در فصل‌های پاییز و زمستان استفاده از پرده مخمل گرمای مطبوع و دلنشینی را به محیط آپارتمان می دهد. اگر پارچه مخمل علاوه بر پرده در سایر دکوراسیون خانه به صورت ست استفاده شود، نه تنها از این پارچه‌ی فوق‌العاده در چیدمان خانه بهره برده‌اید بلکه توانسته‌اید دکوراسیون خانه خود را بر اساس آخرین مد روز تزیین نمایید. ست کردن مخمل طرحدار با طرح‌های اصیل ایرانی اسلامی و بین‌المللی در چیدمان خانه فضای آن را بسیار شیک و لوکس می نماید که این فرصت استثنایی را شرکت دکوپیک به آسانی برای شما فراهم کرده است. شما می توانید پارچه مخمل را هم به صورت تک و هم به شکل ست به شرکت دکوپیک سفارش دهید. پرده حریر سری پرنیا کد 01 ارتفاع 250 سانتی متر-تصویر استفاده شده در دکوراسیون خانه-کنار میز چوبی از جمله محصولات پارچه ای که بصورت ست امکان سفارش آنها در دکوپیک موجود است عبارتند از : پرده حریر کوسن ( در ابعاد و فرم های مختلف) رومیزی رانر آباژور ایستاده و رومیزی لوستر پاف تابلو بوم و حتی پوستر کاغذدیواری و پرده شید و لووردراپه که هماهنگی این محصولات با هم در دکوراسیون باعث ایجاد هارمونی در دکوراسیون منزل خواهد شد که در حالت عادی و با خرید تکی محصولات از چند برند این امکان نخواهد بود.
 
دلنوشته های من منبع : دلنوشته های من |پرده حریر
برچسب ها : پرده ,استفاده ,مخمل ,پارچه ,حریر ,دکوراسیون ,پرده حریر ,مخمل طرحدار ,پارچه مخمل ,شرکت دکوپیک ,انواع پرده ,ازجمله شرکت‌های مبتکر ,زیبا بسیار نوآ?